FFF KD221051A0J0G
KD221051A0J0G picture photo
Mfg. Part Number
KD221051A0J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
350 TB SPR PLU WF 2/ROWS
Datasheet Download
KD221051A0J0G.pdf
Availability of KD221051A0J0G
QUANTITY
KD221051A0J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KD221051A0J0G
Internal Part NumberEIS-KD221051A0J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesKD
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions22
Positions Per Level11
Number of Levels2
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL5.5A
Voltage - UL160V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD221051A0J0G
Related LinksKD2210, KD221051A0J0G Datasheet, FFF Distributor
KD221051A0J0G Details Description
Related parts for KD221051A0J0G
SOLDER-WICK ROSIN .210" 25' datasheet.pdf
IC MUX LP 2-INPUT 6-XSON datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 4MM datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf