Panasonic Electronic Components ERJ-XGNJ473Y
ERJ-XGNJ473Y picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-XGNJ473Y
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47K OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
ERJ-XGNJ473Y.pdf
Availability of ERJ-XGNJ473Y
QUANTITY
ERJ-XGNJ473Y Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-XGNJ473Y
Internal Part NumberEIS-ERJ-XGNJ473Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-XGNJ473Y
Related LinksERJ-XG, ERJ-XGNJ473Y Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-XGNJ473Y Details Description
Related parts for ERJ-XGNJ473Y
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
DEVICENET RFID CONTROLLER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 200MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT datasheet.pdf
Stereo, 96 kHz, Multibit DAC IC datasheet.pdf