Nichicon UPJ1C470MDD
UPJ1C470MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C470MDD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C470MDD.pdf
Availability of UPJ1C470MDD
QUANTITY
UPJ1C470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C470MDD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current92mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C470MDD
Related LinksUPJ1C, UPJ1C470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C470MDD Details Description
Related parts for UPJ1C470MDD
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 6DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 16.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR 2.5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf