Panasonic Electronic Components ERJ-XGNJ511Y
ERJ-XGNJ511Y picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-XGNJ511Y
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
ERJ-XGNJ511Y.pdf
Availability of ERJ-XGNJ511Y
QUANTITY
ERJ-XGNJ511Y Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-XGNJ511Y
Internal Part NumberEIS-ERJ-XGNJ511Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-XGNJ511Y
Related LinksERJ-XG, ERJ-XGNJ511Y Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-XGNJ511Y Details Description
Related parts for ERJ-XGNJ511Y
MOSFET N-CH 30V 55A I-PAK datasheet.pdf
TRIAC 600V 4A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf