Artesyn Embedded Technologies ERM15A110
ERM15A110 picture photo
Mfg. Part Number
ERM15A110
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 75W
Datasheet Download
ERM15A110.pdf
Availability of ERM15A110
QUANTITY
ERM15A110 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERM15A110
Internal Part NumberEIS-ERM15A110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesERM75
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERM15A110
Related LinksERM1, ERM15A110 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ERM15A110 Details Description
Related parts for ERM15A110
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
LASER MODULE ADJ 808 NM 1-4.8MW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINI PV CTW 30AU 18-20 AWG datasheet.pdf
CORDSET 2P FEMALE 6' 16/2 PVC SS datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf