Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF1581
ERO-S2PHF1581 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF1581
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF1581.pdf
Availability of ERO-S2PHF1581
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF1581 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF1581
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF1581
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF1581
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF1581 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF1581 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF1581
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Crystal 40.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
RES 39K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 34POS .152M datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf