Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF1742
ERO-S2PHF1742 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF1742
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF1742.pdf
Availability of ERO-S2PHF1742
QUANTITY
ERO-S2PHF1742 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF1742
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF1742
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF1742
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF1742 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF1742 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF1742
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
2064 03 20643 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
RES 165K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf