Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF2490
ERO-S2PHF2490 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF2490
Brief Description
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF2490.pdf
Availability of ERO-S2PHF2490
QUANTITY
ERO-S2PHF2490 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF2490
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF2490
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF2490
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF2490 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF2490 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF2490
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf