Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF2612
ERO-S2PHF2612 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF2612
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF2612.pdf
Availability of ERO-S2PHF2612
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF2612 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF2612
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF2612
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF2612
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF2612 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF2612 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF2612
RES SMD 620K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC NV SELECT OUT/MEM 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% DO-35 datasheet.pdf
M6X16MM FLAT HEAD PHILLIPS SCREW datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf