Bourns Inc. 3386H-1-200
3386H-1-200 picture photo
Mfg. Part Number
3386H-1-200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386H-1-200.pdf
Availability of 3386H-1-200
QUANTITY
3386H-1-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386H-1-200
Internal Part NumberEIS-3386H-1-200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386H-1-200
Related Links3386H, 3386H-1-200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386H-1-200 Details Description
Related parts for 3386H-1-200
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf