Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF2742
ERO-S2PHF2742 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF2742
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF2742.pdf
Availability of ERO-S2PHF2742
QUANTITY
ERO-S2PHF2742 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF2742
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF2742
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF2742
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF2742 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF2742 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF2742
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CASE PLASTIC BLACK 5"L X 4.25"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 5.4NS 144TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf