NKK Switches KB15RKW01-28-JC
KB15RKW01-28-JC picture photo
Mfg. Part Number
KB15RKW01-28-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15RKW01-28-JC.pdf
Availability of KB15RKW01-28-JC
QUANTITY
KB15RKW01-28-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15RKW01-28-JC
Internal Part NumberEIS-KB15RKW01-28-JC
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15RKW01-28-JC
Related LinksKB15RKW, KB15RKW01-28-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15RKW01-28-JC Details Description
Related parts for KB15RKW01-28-JC
IDC CABLE - MKS10K/MC10F/MCE10K datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.75A TO263-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
LGH TUBE BASE 7POS 22-20AWG datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf