Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF2872
ERO-S2PHF2872 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF2872
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF2872.pdf
Availability of ERO-S2PHF2872
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF2872 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF2872
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF2872
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF2872
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF2872 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF2872 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF2872
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC 400V 6A TO220 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 24DIP datasheet.pdf
IC ADC DUAL 10BIT 25MSPS 64QFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR30B/AE30G/AKR30B datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR CLIPPERTON L datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf