Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF3742
ERO-S2PHF3742 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF3742
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF3742.pdf
Availability of ERO-S2PHF3742
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF3742 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF3742
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF3742
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF3742
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF3742 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF3742 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF3742
IDC CABLE- ASS34A/ AE34M / APR34 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220FP-5 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
CABLE MARKER LABELS 56PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
FILTER UNIT FT12-ESD datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 2C BRAID 600V datasheet.pdf
LED COB CXA1520 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMB datasheet.pdf