Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF4641
ERO-S2PHF4641 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF4641
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF4641.pdf
Availability of ERO-S2PHF4641
QUANTITY
ERO-S2PHF4641 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF4641
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF4641
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF4641
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF4641 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF4641 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF4641
RES SMD 0.01 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 64-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 18POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 290MA 6.3 OHM datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 21.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RF COAX CABLE 50GHZ LLOSS 48" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 108W datasheet.pdf