Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF4992
ERO-S2PHF4992 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF4992
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF4992.pdf
Availability of ERO-S2PHF4992
QUANTITY
ERO-S2PHF4992 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF4992
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF4992
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF4992
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF4992 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF4992 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF4992
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A D2PAK datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065B/H2788TR 4" datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 6POS MALE datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 100K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
DVI_D - DVI_D DUAL LINK CABLE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf