Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF4R70
ERO-S2PHF4R70 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF4R70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF4R70.pdf
Availability of ERO-S2PHF4R70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF4R70
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF4R70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF4R70
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF4R70 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF4R70 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF4R70
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.060" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BIT/PACK 7/8"NAILEATER RT datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf