Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF5620
ERO-S2PHF5620 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF5620
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF5620.pdf
Availability of ERO-S2PHF5620
QUANTITY
ERO-S2PHF5620 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF5620
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF5620
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF5620
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF5620 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF5620 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF5620
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ANTENNA DUAL BAND TNC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D4SL-4MDG-DN datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 1A 16WQFN datasheet.pdf