Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF5900
ERO-S2PHF5900 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF5900
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF5900.pdf
Availability of ERO-S2PHF5900
QUANTITY
ERO-S2PHF5900 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF5900
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF5900
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF5900
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF5900 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF5900 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF5900
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf