Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF5R11
ERO-S2PHF5R11 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF5R11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF5R11.pdf
Availability of ERO-S2PHF5R11
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF5R11 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF5R11
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF5R11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF5R11
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF5R11 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF5R11 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF5R11
IC DRIVER CLK PLL 70MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
CAP ARRAY 2.2UF 6.3V X5R 0504 datasheet.pdf
IC BATTERY MANAGMNT SYSTEM 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 43 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN COVER FOR 15POS PLUG datasheet.pdf