Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF68R0
ERO-S2PHF68R0 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF68R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF68R0.pdf
Availability of ERO-S2PHF68R0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF68R0
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF68R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF68R0
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF68R0 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF68R0 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF68R0
SHEATH BANANA PLUG 18-22AWG BLK datasheet.pdf
FERRITE BEAD AXIAL LEAD 220 OHMS datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMU25H/AE25M/HMU25H datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS ALUM SOLDER CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC DATA AQUIS SYS 12BIT 44-PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 10A datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
STR PLUG, 3.5MM, BLK, RH, 10 POS datasheet.pdf