Panasonic Electronic Components ERT-D2FGL750S
ERT-D2FGL750S picture photo
Mfg. Part Number
ERT-D2FGL750S
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
75 OHM THERMISTOR
Datasheet Download
ERT-D2FGL750S.pdf
Availability of ERT-D2FGL750S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERT-D2FGL750S Order Process
Ship out your order
Specifications of ERT-D2FGL750S
Internal Part NumberEIS-ERT-D2FGL750S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesERT-D
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C75
Resistance Tolerance±15%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/503700K
B25/75-
B25/85-
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Power - Max400mW
Length - Lead Wire1.18" (30.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 5mm