AVX Corporation SA101A821KAC
SA101A821KAC picture photo
Mfg. Part Number
SA101A821KAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A821KAC.pdf
Availability of SA101A821KAC
QUANTITY
SA101A821KAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A821KAC
Internal Part NumberEIS-SA101A821KAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A821KAC
Related LinksSA101A, SA101A821KAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A821KAC Details Description
Related parts for SA101A821KAC
CRIMP TOOL MODULAR PLUGS RJ-11 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A I4-PAC-5 datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2MM R/A T-H 10AU datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf