United Chemi-Con ERWE501LGB271MA80M
ERWE501LGB271MA80M picture photo
Mfg. Part Number
ERWE501LGB271MA80M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
ERWE501LGB271MA80M.pdf
Availability of ERWE501LGB271MA80M
QUANTITY
ERWE501LGB271MA80M Order Process
Ship out your order
Specifications of ERWE501LGB271MA80M
Internal Part NumberEIS-ERWE501LGB271MA80M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRWE
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERWE501LGB271MA80M
Related LinksERWE501LG, ERWE501LGB271MA80M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ERWE501LGB271MA80M Details Description
Related parts for ERWE501LGB271MA80M
RES SMD 19.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -22DB datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CRIMPING DIE FOR MTR 300 datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD datasheet.pdf