Panasonic Electronic Components ERX-1SJ1R3
ERX-1SJ1R3 picture photo
Mfg. Part Number
ERX-1SJ1R3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-1SJ1R3.pdf
Availability of ERX-1SJ1R3
QUANTITY
ERX-1SJ1R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-1SJ1R3
Internal Part NumberEIS-ERX-1SJ1R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERX
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-1SJ1R3
Related LinksERX-1, ERX-1SJ1R3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-1SJ1R3 Details Description
Related parts for ERX-1SJ1R3
RES SMD 38.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLK 18POS 5MM VERT BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A TO263 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.5A 37 MOHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf