Panasonic Electronic Components ERX-3SJ1R2
ERX-3SJ1R2 picture photo
Mfg. Part Number
ERX-3SJ1R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-3SJ1R2.pdf
Availability of ERX-3SJ1R2
QUANTITY
ERX-3SJ1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-3SJ1R2
Internal Part NumberEIS-ERX-3SJ1R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERX
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-3SJ1R2
Related LinksERX-3, ERX-3SJ1R2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-3SJ1R2 Details Description
Related parts for ERX-3SJ1R2
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 21AWG 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf