Panasonic Electronic Components ERZ-E05A201CS
ERZ-E05A201CS picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-E05A201CS
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 185V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ERZ-E05A201CS.pdf
Availability of ERZ-E05A201CS
QUANTITY
ERZ-E05A201CS Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-E05A201CS
Internal Part NumberEIS-ERZ-E05A201CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERZ-E Series ZNR Transient/Surge Absorbers
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZNR®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)185V
Varistor Voltage (Typ)200V
Varistor Voltage (Max)225V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy13J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-E05A201CS
Related LinksERZ-E0, ERZ-E05A201CS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-E05A201CS Details Description
Related parts for ERZ-E05A201CS
KEYPAD W/KEYCAPS 12 KEY BLACK datasheet.pdf
Connector Header, Bottom Entry 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC AUDIO SWITCH DUAL 6X3 28SOIC datasheet.pdf
PLUNGER 19MM X 7MM HT datasheet.pdf
SINGLE FUNC. NPN 53X33 FOV datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRC SC70-5 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
PDU SWITCH 120V 15A 5-15R 16 OUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
200UF 25V 9.5X38 105C AXI datasheet.pdf