Panasonic Electronic Components ERZ-E11A751CS
ERZ-E11A751CS picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-E11A751CS
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 675V 5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ERZ-E11A751CS.pdf
Availability of ERZ-E11A751CS
QUANTITY
ERZ-E11A751CS Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-E11A751CS
Internal Part NumberEIS-ERZ-E11A751CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERZ-E Series ZNR Transient/Surge Absorbers
Hot New Technologies
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZNR®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy210J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-E11A751CS
Related LinksERZ-E1, ERZ-E11A751CS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-E11A751CS Details Description
Related parts for ERZ-E11A751CS
CAP CER 1000PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
IC AMP QUAD BCD/BRIDG FLEXIWATT2 datasheet.pdf
RES 39.0 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf