Panasonic Electronic Components ERZ-V10D560
ERZ-V10D560 picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-V10D560
Brief Description
VARISTOR 50V 1KA DISC 10MM
Datasheet Download
ERZ-V10D560.pdf
Availability of ERZ-V10D560
QUANTITY
ERZ-V10D560 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-V10D560
Internal Part NumberEIS-ERZ-V10D560
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)50V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)62V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy8.1J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-V10D560
Related LinksERZ-V, ERZ-V10D560 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-V10D560 Details Description
Related parts for ERZ-V10D560
FUSE HOLDER CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf