On-Shore Technology, Inc. ES0800/03DSFB
ES0800/03DSFB picture photo
Mfg. Part Number
ES0800/03DSFB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.315" (8.00mm)
Datasheet Download
ES0800/03DSFB.pdf
Availability of ES0800/03DSFB
QUANTITY
ES0800/03DSFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ES0800/03DSFB
Internal Part NumberEIS-ES0800/03DSFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesES0800
PackagingBulk
Terminal Block TypeEurostyle Terminal Strip
Number of Circuits3
Number of Wire Entries6
Pitch0.315" (8.00mm)
Number of Rows2
Current Rating15A
Voltage Rating300V
Wire Gauge14-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier TypeEnclosed
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-33°C ~ 105°C
Material - Insulation-
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES0800/03DSFB
Related LinksES0800, ES0800/03DSFB Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ES0800/03DSFB Details Description
Related parts for ES0800/03DSFB
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU SOT143-4 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
FUSE 6A 690V BRITISH datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 6SOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A 5DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 7A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL PLUG HORIZ 500MM 12C datasheet.pdf