TE Connectivity Raychem Cable Protection ES1000-NO.2-B9-X-38MM
ES1000-NO.2-B9-X-38MM picture photo
Mfg. Part Number
ES1000-NO.2-B9-X-38MM
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHK TUBING 4:1 7.4DIA X 38MM
Datasheet Download
ES1000-NO.2-B9-X-38MM.pdf
Availability of ES1000-NO.2-B9-X-38MM
QUANTITY
ES1000-NO.2-B9-X-38MM Order Process
Ship out your order
Specifications of ES1000-NO.2-B9-X-38MM
Internal Part NumberEIS-ES1000-NO.2-B9-X-38MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesES1000
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio4 to 1
Length0.125' (38.10mm, 1.50")
Inner Diameter - Supplied0.293" (7.4mm)
Inner Diameter - Recovered0.065" (1.65mm)
Recovered Wall Thickness0.060" (1.52mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesAbrasion Resistant, Adhesive Lined, Fluid Resistant
ColorClear
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES1000-NO.2-B9-X-38MM
ES1000-NO.2-B9-X-38MM Details Description
Related parts for ES1000-NO.2-B9-X-38MM
RES SMD 1.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.9PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL MCBSTM32 + ULINK-ME datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 31MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK/BOOST/LINEAR 49WLCSP datasheet.pdf
26500 25C 19#20 6#12 S TH RECP datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP CLIN F0 TIN datasheet.pdf