On-Shore Technology, Inc. ES1200/06DSFB
ES1200/06DSFB picture photo
Mfg. Part Number
ES1200/06DSFB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.472" (12.00mm)
Datasheet Download
ES1200/06DSFB.pdf
Availability of ES1200/06DSFB
QUANTITY
ES1200/06DSFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ES1200/06DSFB
Internal Part NumberEIS-ES1200/06DSFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesES1200
PackagingBulk
Terminal Block TypeEurostyle Terminal Strip
Number of Circuits6
Number of Wire Entries12
Pitch0.472" (12.00mm)
Number of Rows2
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-20 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier TypeEnclosed
Features-
ColorNatural
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-33°C ~ 105°C
Material - InsulationPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES1200/06DSFB
Related LinksES1200, ES1200/06DSFB Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ES1200/06DSFB Details Description
Related parts for ES1200/06DSFB
IC SWITCH BUS QUAD FET 16SSOP datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
IC PROGRAMMABLE TIMER 64TSSOP datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TAGS INK JET PRINTABLE BLANK 3X5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf