Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD7030-121-R
SD7030-121-R picture photo
Mfg. Part Number
SD7030-121-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 115.2UH 670MA 755 MOHM
Datasheet Download
SD7030-121-R.pdf
Availability of SD7030-121-R
QUANTITY
SD7030-121-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD7030-121-R
Internal Part NumberEIS-SD7030-121-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD7030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance115.2µH
Tolerance±30%
Current Rating670mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)755 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD7030-121-R
Related LinksSD7030, SD7030-121-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD7030-121-R Details Description
Related parts for SD7030-121-R
VARISTOR 738V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf