On-Shore Technology, Inc. ES1200/06DSFB
ES1200/06DSFB picture photo
Mfg. Part Number
ES1200/06DSFB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.472" (12.00mm)
Datasheet Download
ES1200/06DSFB.pdf
Availability of ES1200/06DSFB
QUANTITY
ES1200/06DSFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ES1200/06DSFB
Internal Part NumberEIS-ES1200/06DSFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesES1200
PackagingBulk
Terminal Block TypeEurostyle Terminal Strip
Number of Circuits6
Number of Wire Entries12
Pitch0.472" (12.00mm)
Number of Rows2
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-20 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier TypeEnclosed
Features-
ColorNatural
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-33°C ~ 105°C
Material - InsulationPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES1200/06DSFB
Related LinksES1200, ES1200/06DSFB Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ES1200/06DSFB Details Description
Related parts for ES1200/06DSFB
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 52PLCC datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SC70 datasheet.pdf
HOSE SYSTEM 1/2 NPT CONN 3/8" datasheet.pdf
IC FIFO SS 65536X18 10NS 64STQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 400MA 875 MOHM datasheet.pdf