On-Shore Technology, Inc. ES1200/12DSFB
ES1200/12DSFB picture photo
Mfg. Part Number
ES1200/12DSFB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.472" (12.00mm)
Datasheet Download
ES1200/12DSFB.pdf
Availability of ES1200/12DSFB
QUANTITY
ES1200/12DSFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ES1200/12DSFB
Internal Part NumberEIS-ES1200/12DSFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesES1200
PackagingBulk
Terminal Block TypeEurostyle Terminal Strip
Number of Circuits12
Number of Wire Entries24
Pitch0.472" (12.00mm)
Number of Rows2
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-20 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier TypeEnclosed
Features-
ColorNatural
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-33°C ~ 105°C
Material - InsulationPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES1200/12DSFB
Related LinksES1200, ES1200/12DSFB Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ES1200/12DSFB Details Description
Related parts for ES1200/12DSFB
INSERT FEMALE 64POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 43POS datasheet.pdf
CABLE 8COND 10AWG/16AWG ORG 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W DO204AL datasheet.pdf