Copal Electronics SM31TA201
SM31TA201 picture photo
Mfg. Part Number
SM31TA201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
SM31TA201.pdf
Availability of SM31TA201
QUANTITY
SM31TA201 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM31TA201
Internal Part NumberEIS-SM31TA201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM31TA201
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM31
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.173" L x 0.154" W x 0.134" H (4.40mm x 3.90mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM31TA201
Related LinksSM31, SM31TA201 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM31TA201 Details Description
Related parts for SM31TA201
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
SL SURFACE CONDITION DISC TR 4" datasheet.pdf
IC CTRLR TOUCH SENSE 20QFN datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 37POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf