Intel ES80L186EB13
ES80L186EB13 picture photo
Mfg. Part Number
ES80L186EB13
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 13MHZ 80QFP
Datasheet Download
ES80L186EB13.pdf
Availability of ES80L186EB13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ES80L186EB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ES80L186EB13
Internal Part NumberEIS-ES80L186EB13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed13MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-PQFP (14x20)
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES80L186EB13
Related LinksES80L1, ES80L186EB13 Datasheet, Intel Distributor
ES80L186EB13 Details Description
Related parts for ES80L186EB13
MOD INLET W/MED FILTER 10A SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG DBL LOCK 12POS NATURAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 304VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO41 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 145MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/T WF datasheet.pdf
CRYSTAL 13.560000 MHZ datasheet.pdf
Tri-Mode: +3.3 V, +5 V, Adjustable Micropower Linear Voltage Regulators IC datasheet.pdf