Sullins Connector Solutions ESA28DTBT
ESA28DTBT picture photo
Mfg. Part Number
ESA28DTBT
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
ESA28DTBT.pdf
Availability of ESA28DTBT
QUANTITY
ESA28DTBT Order Process
Ship out your order
Specifications of ESA28DTBT
Internal Part NumberEIS-ESA28DTBT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESA28DTBT
Related LinksESA2, ESA28DTBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESA28DTBT Details Description
Related parts for ESA28DTBT
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
DISPLAY 2DIGIT BLU CC 0.28" datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.024V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO3-2 datasheet.pdf