Sullins Connector Solutions ESA50DRMD-S664
ESA50DRMD-S664 picture photo
Mfg. Part Number
ESA50DRMD-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW
Datasheet Download
ESA50DRMD-S664.pdf
Availability of ESA50DRMD-S664
QUANTITY
ESA50DRMD-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESA50DRMD-S664
Internal Part NumberEIS-ESA50DRMD-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESA50DRMD-S664
Related LinksESA50DR, ESA50DRMD-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESA50DRMD-S664 Details Description
Related parts for ESA50DRMD-S664
RES 1.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
4023 W/5633M & 105002A01F030 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT RA datasheet.pdf