Amphenol Pcd ESBM20100
ESBM20100 picture photo
Mfg. Part Number
ESBM20100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 20POS 3.5MM R/A BK
Datasheet Download
ESBM20100.pdf
Availability of ESBM20100
QUANTITY
ESBM20100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESBM20100
Internal Part NumberEIS-ESBM20100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESBM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current12A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESBM20100
Related LinksESBM, ESBM20100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESBM20100 Details Description
Related parts for ESBM20100
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN PWR MODULE PE0S0SMXE datasheet.pdf
NOTCHED NUT FOR .1E. RCPT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf