Sullins Connector Solutions ESC12DREI
ESC12DREI picture photo
Mfg. Part Number
ESC12DREI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET
Datasheet Download
ESC12DREI.pdf
Availability of ESC12DREI
QUANTITY
ESC12DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC12DREI
Internal Part NumberEIS-ESC12DREI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC12DREI
Related LinksESC1, ESC12DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC12DREI Details Description
Related parts for ESC12DREI
RES 59K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 14AWG 1000' datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC BLK 4X5"X 6' datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 5.8A 10.5 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 2.5MM 4.33" datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 50A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf