Sullins Connector Solutions ESC18DRYN-S13
ESC18DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ESC18DRYN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ESC18DRYN-S13.pdf
Availability of ESC18DRYN-S13
QUANTITY
ESC18DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC18DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-ESC18DRYN-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC18DRYN-S13
Related LinksESC18D, ESC18DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC18DRYN-S13 Details Description
Related parts for ESC18DRYN-S13
DIODE GEN PURP 600V 1A SMA datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 10A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.67A 100 MOHM datasheet.pdf
ENCODER OPT 16POS 2" CBL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM datasheet.pdf