Sullins Connector Solutions ESC25DREN-S93
ESC25DREN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ESC25DREN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET
Datasheet Download
ESC25DREN-S93.pdf
Availability of ESC25DREN-S93
QUANTITY
ESC25DREN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC25DREN-S93
Internal Part NumberEIS-ESC25DREN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC25DREN-S93
Related LinksESC25D, ESC25DREN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC25DREN-S93 Details Description
Related parts for ESC25DREN-S93
IC FLATLINK(TM) XMITTER 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS W/SOCKETS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS NPN 700V 15A ISOWATT218FX datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
LAMP INCAND T-1 3/4 RADIAL 6.3V datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS 30AU datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf