Vishay/BCcomponents MKP1841522256
MKP1841522256 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841522256
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 250VDC
Datasheet Download
MKP1841522256.pdf
Availability of MKP1841522256
QUANTITY
MKP1841522256 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841522256
Internal Part NumberEIS-MKP1841522256
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package85
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841522256
Related LinksMKP184, MKP1841522256 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841522256 Details Description
Related parts for MKP1841522256
IC WATCHDOG TIMER SOT23-8 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 200W datasheet.pdf
CONN 7POS PIN SATA datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" STACKER datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKET-WIRE 2M datasheet.pdf