Hammond Manufacturing R102-120-000
R102-120-000 picture photo
Mfg. Part Number
R102-120-000
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM GRAY 4.72"L X 4.72"W
Datasheet Download
R102-120-000.pdf
Availability of R102-120-000
QUANTITY
R102-120-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of R102-120-000
Internal Part NumberEIS-R102-120-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesR102
Container TypeBox
Size / Dimension4.724" L x 4.724" W (120.00mm x 120.00mm)
Height2.598" (66.00mm)
Area (L x W)22.3" (144cm)
DesignSplit Sides
MaterialMetal, Aluminum
ColorGray
Thickness-
FeaturesPCB Supports, Watertight
RatingsDIN 40050, IP66, NEMA 4X
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R102-120-000
Related LinksR102-1, R102-120-000 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
R102-120-000 Details Description
Related parts for R102-120-000
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS TBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 22 AWG BLK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 600MA 750 MOHM datasheet.pdf