Vishay/BCcomponents F152K43Y5RN6TJ5R
F152K43Y5RN6TJ5R picture photo
Mfg. Part Number
F152K43Y5RN6TJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F152K43Y5RN6TJ5R.pdf
Availability of F152K43Y5RN6TJ5R
QUANTITY
F152K43Y5RN6TJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of F152K43Y5RN6TJ5R
Internal Part NumberEIS-F152K43Y5RN6TJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F152K43Y5RN6TJ5R
Related LinksF152K43Y, F152K43Y5RN6TJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F152K43Y5RN6TJ5R Details Description
Related parts for F152K43Y5RN6TJ5R
IC D-TYPE POS TRG DUAL 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ PROGR 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
SEATING TI Z-PK MX 3 PR 8 C datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
RES 22K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf