Sullins Connector Solutions ESC28DRES-S13
ESC28DRES-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ESC28DRES-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ESC28DRES-S13.pdf
Availability of ESC28DRES-S13
QUANTITY
ESC28DRES-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC28DRES-S13
Internal Part NumberEIS-ESC28DRES-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC28DRES-S13
Related LinksESC28D, ESC28DRES-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC28DRES-S13 Details Description
Related parts for ESC28DRES-S13
CAP FILM 0.36UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CAN CNTRL INTERFACE SOT96-1 datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 9.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 96W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050" datasheet.pdf