Sullins Connector Solutions ESC44DRAS
ESC44DRAS picture photo
Mfg. Part Number
ESC44DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
ESC44DRAS.pdf
Availability of ESC44DRAS
QUANTITY
ESC44DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC44DRAS
Internal Part NumberEIS-ESC44DRAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC44DRAS
Related LinksESC4, ESC44DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC44DRAS Details Description
Related parts for ESC44DRAS
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 25.5X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT B 10POS datasheet.pdf
SL 5.08HC/11/90B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
GDT 400V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf