Sullins Connector Solutions ESC50DRTS-S13
ESC50DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ESC50DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ESC50DRTS-S13.pdf
Availability of ESC50DRTS-S13
QUANTITY
ESC50DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC50DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-ESC50DRTS-S13
Series-
PackagingTube
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC50DRTS-S13
Related LinksESC50D, ESC50DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC50DRTS-S13 Details Description
Related parts for ESC50DRTS-S13
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMIZER LOUVERED datasheet.pdf
5PRH 10I 2MM 2W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 15 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES .68 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 38MM ROUND BLACK datasheet.pdf