Sullins Connector Solutions ESC60DRTI-S13
ESC60DRTI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ESC60DRTI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ESC60DRTI-S13.pdf
Availability of ESC60DRTI-S13
QUANTITY
ESC60DRTI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC60DRTI-S13
Internal Part NumberEIS-ESC60DRTI-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC60DRTI-S13
Related LinksESC60D, ESC60DRTI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC60DRTI-S13 Details Description
Related parts for ESC60DRTI-S13
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO213AB datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL 8051 DIP40/PLCC52 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
OSC MEMS 12.2880MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 700VDC DRAWING T5 datasheet.pdf